Радянський Союз зазнає військової агресії Німеччини та її союзників та утворює союз із англосаксонськими націями. Від нападу гітлерівської Німеччини та її союзників на СРСР до контрнаступу Радянської Армії під Сталінградом (22 червня 1941 р. - 19 листопада 1942 р.).
Липень — Серпень 1941
- Німецькі війська окупували західну частину території СРСР — Латвію, Литву, Білорусію, частину України і Молдавію.
- Розпочалась героїчна оборона великих міст СРСР: Ленінграда, Смоленська, Києва, Харкова, Одеси, Севастополя.
- СРСР і Великобританія уклали договір про спільні дії у війні проти Німеччини. Аналогічні договори були підписані з урядами Чехословаччини та польським емігрантським урядом. Ці договори започаткували утворення антифашистської коаліції.
Серпень — Вересень 1941
- Продовжують точитися запеклі оборонні бої на території СРСР.
- У ході Смоленської битви (липень — вересень 1941 р.) Червона Армія зупинила німецьку групу армії «Центр», що вела наступ на Москву. Було зупинено групу «Північ» — під Ленінградом, групу «Південь» під Києвом. За наказом Гітлера 21 серпня 2-а танкова група Гейнца Гудеріана була повернута з західного напрямку на Київ і замкнула оточення міста під Лохвицею.
- 19 вересня радянські війська залишили Київ, а у листопаді практично вся Україна була окупована німецькими військами.
- США та Великобританія підписали Атлантичну хартію (серпень), у вересні до неї приєднався СРСР. В Атлантичній хартії було визначені цілі війни та принципи повоєнного влаштування світу.
- Радянські війська перейшли у контрнаступ під Москвою, що завершився перемогою.
- 7 грудня Японія раптовим нападом на американську військову базу Перл-Харбор (Гавайські острови) розв'язала війну проти США та Великобританії на Тихому океані і в Азії. Війну США навздогін за Японією оголосили Німеччина та Італія.
- Албанія оголосила війну США.
- 1 січня у Вашингтоні підписано Декларацію Об'єднаних Націй (Декларація 26 країн, в тому числі СРСР, США, Великобританія) про спільну боротьбу з Німеччиною до повної перемоги.
- Підписано договір СРСР та Великобританії про союз у війні з Німеччиною. Аналогічний договір СРСР та США підписали у червні.
- Радянська армія здійснила військовий наступ на Харків та спробу звільнення Криму. Обидві операції завершились провалом з великими втратами оточених радянських військ.
Липень — Жовтень 1942
Нацистські загарбники окупували майже всю Європу під час
Другої Світової Війни, Європа 1941-42
- Розпочалась Сталінградська битва — найбільша битва Другої світової війни.
- Німецькі війська під керівництвом генерала Паулюса прорвалися до Волги в місті Сталінград.
- Американський флот наніс поразку великим силам японського флоту. Японія перейшла до оборони (до цього часу Японія захопила величезні території у Тихому океані та в Азії — 3,8 млн. кв. км.).
- Англійські війська зупинили просування італійсько-німецьких з'єднань Африканського корпуса Ервіна Ромеля до Суецького каналу; це трапилось в битві на оборонному рубежі біля Ель-Аламейну.
Жовтень — Листопад 1942
- Англійські війська вигнали італійсько-німецькі з'єднання з Єгипту.
- США та Великобританія здійснили висадку значних сил у Марокко та Алжирі (тоді — колонія Франції). У відповідь Німеччина та Італія зайняли не окуповану частину Франції.
Докорінний перелом в ході Другої світової війни
Від контрнаступу радянських військ під Сталінградом до відкриття Другого фронту в Європі (19 листопада 1942 р. - 6 червня 1944 р.).
Листопад 1942
- 19 листопада розпочався контрнаступ радянських військ під Сталінградом, що завершився 2 лютого 1943 р. повною перемогою Червоної Армії. Було знищено 32 дивізії, 3 бригади гітлерівської армії та сателітів Німеччини. Ця перемога створила умови для корінного перелому у ході всієї війни.
- В Югославії розпочалось звільнення від німецької окупації силами Національно-визвольної армії.
- Посилився рух опору у всіх країнах. Відновилися наступальні операції союзників у Північній Африці.
- Вся територія Північної Африки перейшла до рук союзників. Німецькі та італійські війська евакуйовано з Тунісу на Сицилію.
Липень — Жовтень 1943
- 5 липня розпочалась Курська битва, що завершилась 23 серпня. Було знищено 30 німецько-фашистських дивізій, у тому числі 7 танкових (серед яких елітні дивізії військ СС «Лейбштандарт СС Адольф Гітлер», «Мертва Голова», «Рейх», «Вікінг»).
- Продовжуючи наступ, Червона Армія зайняла Донбас, Лівобережну Україну, форсувала Дніпро, розпочала наступ на Білорусь та Правобережну Україну.
- 10 липня було завершено Сицилійську операцію «Ескімос», союзники захопили Сицилію і переправились на Апеннінський півострів. Режим Муссоліні було скинуто, новий уряд підписав акт капітуляції Італії (жовтень), але Німеччина окупувала північні, центральні і південні райони країни.
Листопад — грудень 1943
- Продовжуються воєнні дії на Атлантичному і Тихому океанах, союзники отримали стратегічну ініціативу. Німеччина та Японія поступово втрачають свої позиції.
- Тегеранська конференція: 28 листопада — 1 грудня 1943 р. В столиці Ірану Тегерані відбулась конференція глав урядів трьох держав — СРСР, США і Великобританії. Було прийняте рішення про відкриття другого фронту у Західній Європі (травень 1944 р.), про спільні дії у війні і про повоєнну співпрацю.
Січень — Лютий 1944
- Внаслідок наступу Червоної Армії була знята 900-денна облога Ленінграду.
- Союзні збройні сили провели наступальні операції на Тихому океані, вторглися на Маршаллові острови, створили бази для подальших бойових дій проти Японії.
Березень — Травень 1944
- Червона Армія зайняла землі Правобережної України, Крим, вийшла до Карпат, вступила на територію Румунії.
- Червона Армія здійснила грандіозний наступ у Білорусії (Білоруська операція 1944 р.) і в Західній Україні. Радянські війська вийшли до кордонів Східної Прусії, вступили на землі Польщі, разом з польськими військами продовжили наступ.
- 23-25 квітня. Відбувся бій під Гурбами — найбільший бій між військами УПА та радянськими військами. В бою брало участь близько 10 тисяч бійців УПА і близько 30 тисяч вояків НКВС.
- 6 червня розпочалась Нормандська десантна операція — в Європі було відкрито другий фронт. Союзники захопили плацдарм, взяли Бретань, розгромили 6 німецьких дивізій під Фалєзом.
- Японія провела наступ у Китаї, захопила комунікації, що зв'язували північну частину країни з південною.
- Червона Армія нанесла удар фінській армії на Карельському перешийку, практично вивівши Фінляндію з війни.
- Почався наступ військ Червоної Армії на Прибалтику
- У ході Яссько-Кишинівської операції Червоною Армією була знищена група німецьких армій «Південна Україна» і зайнята Румунія.
Немає коментарів:
Дописати коментар